Praktyka Ginekologiczno-Położnicza w Tomaszowie Lubelskim

Godziny przyjęć : Wtorek: 15:00 - 18:00 Czwartek: 09:00 - 12:00
  Kontakt : +48 608 306 160

Badania cytologiczne

Wykonanie cytologii warto robić nawet bez zalecenia lekarza. Badanie powinno się regularnie powtarzać od czasu rozpoczęcia współżycia płciowego. Wszystkie kobiety po 25. roku życia powinny wykonywać badanie cytologiczne przynajmniej raz na trzy lata – takie zalecenie dotyczy masowych badań przesiewowych, czyli tzw. skriningu raka szyjki macicy. U kobiet z grupy wysokiego ryzyka wystąpienia raka szyjki macicy cytologię należy powtarzać częściej.

Cytologia – przygotowanie

Cytologia nie wymaga od pacjentki specjalnego przygotowania. Przed badaniem cytologicznym nie ma konieczności wykonywania innych badań. Badanie cytologiczne najlepiej zrobić między 10 a 18 dniem cyklu, nie zaleca się cytologii wcześniej niż w 4. dniu po miesiączce i nie później niż 4 dni przed następną miesiączką. Każda kobieta, która rozpoczęła współżycie seksualne powinna przeprowadzać cytologię: najpierw raz w roku przez 3 – 4 lata, a później nie rzadziej niż co trzy lata. W przypadku skłonności do nadżerki badanie cytologiczne powinno być stale powtarzane. Badanie cytologiczne może być wykonywane w każdym wieku.

Informacja: Aby wynik cytologii był miarodajny, materiał do badania cytologicznego nie powinien być pobierany od pacjentek z obfitym krwawieniem. Poza tym najlepiej, aby kobieta 48 godzin przed cytologią nie współżyła i nie wykonywała irygacji pochwy. Jeśli zaś przyjmuje preparaty dopochwowe, najlepiej przeprowadzić cytologię 3 – 4 dni po skończeniu ich przyjmowania.

Źródło: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-cytologiczne-w-ginekologii