Praktyka Ginekologiczno-Położnicza w Tomaszowie Lubelskim

Godziny przyjęć : Wtorek: 15:00 - 18:00 Czwartek: 09:00 - 12:00
  Kontakt : +48 608 306 160

Prowadzenie ciąży

Prowadzenie ciąży obejmuje cykl wizyt lekarskich od momentu stwierdzenia ciąży do ostatniej wizyty przed porodem.

Pierwsza wizyta

Pierwsza wizyta zazwyczaj ma miejsce około 5-6 tyg ciąży, czyli 1-2 tyg po terminie spodziewanej miesiączki. Jej głównym celem jest potwierdzenie zaistnienia ciąży i jej prawidłowej lokalizacji w jamie macicy. Taki wczesny termin pierwszej wizyty jest szczególnie istotny u pacjentek z obciążonym wywiadem położniczym (np po poronieniach) lub cierpiących na jakiekolwiek choroby przewlekłe(np nadciśnienie tętnicze, choroby tarczycy). Część leków przyjmowanych na stałe wymaga zmiany na odpowiedniki dozwolone w ciąży ( np leki przeciwpadaczkowe czy hipotensyjne).

Podczas pierwszej wizyty lekarz omówi też kwestię wymaganej suplementacji witaminami oraz zakresu i form dozwolonej aktywności fizycznej. Na koniec zostaną zlecone badania laboratoryjne. Standardowo jest to : grupa krwi z określeniem czynnika Rh, morfologia krwi, badanie ogólne moczu, TSH, glukoza na czczo i badania infekcyjne: WR, HBsAg, HCV, HIV, przeciwciała w kierunku toksoplazmozy, cytomegalii (CMV) i różyczki.

Częstotliwość wizyt

Wizyty lekarskie w niepowikłanej ciąży odbywają się co 4 tyg w I i II trymestrze ciąży i co 3 tyg pod koniec ciąży. Mniej więcej jest to więc 5-6 tyg ciąży, 9 tyg, 12 tyg, 16 tyg, 20-22 tyg, 25-26 tyg, 30 tyg, 33 tyg, 36 tyg, 39 tyg.

Badania USG

W ciąży wykonuje się 3 główne specjalistyczne badania USG: ok 12 tygodnia (USG 12 tydzień ciąży), 22 tygodnia (USG 22 tydzień ciąży) i 32 tygodnia (USG 32 tydzień ciąży). Poza tym, na każdej wizycie położniczej może być wykonane krótkie badanie USG dokumentujące czynność serca dziecka.

Monitorowanie masy ciała i ciśnienia tętniczego

Przed każdą wizytą pacjentka jest ważona i mierzone jest ciśnienie tętnicze. Prawidłowy przyrost wagi, to około 1-1,5 kg na każdą wizytę powyżej 12 tyg, czyli około 10-12 kg na całą ciążę.

Ciśnienie tętnicze powinno być niższe niż 135/85. W pierwszym trymestrze typowo jest ono niższe niż zazwyczaj “normalnie” u danej kobiety. Zdarza się , że pacjentki leczące się z powodu nadciśnienia samoistnego sprzed ciąży muszą odstawiać leki lub redukować dawkę. Czasami zdarza się, że pacjentka reaguje wzrostem ciśnienia w gabinecie lekarskim, a podczas pomiarów w domu wartości są prawidłowe. Stan taki nazywamy “nadciśnieniem białego fartucha” i nie wdrażamy żadnego leczenia, jednakże zawsze wtedy zalecana jest bardzo duża ostrożność i częste pomiary ciśnienia tętniczego w domu.

Źródło: https://fertina.pl/poloznictwo/prowadzenie-ciazy